Bir Doktor , Siyasetçi ve Protest Kişilik olarak ”Dr. Benjamin Spock”

Doğum: 2 Mayıs 1903
New Haven, Connecticut
Ölüm: 15 Mart 1998
La Jolla, California

Amerikalı çocuk doktoru ve politik eylemci

Çocuk doktoru ve politik eylemci Benjamin Spock, en çok bebeklerin ve çocukların yetiştirilmesine yönelik yaygın tutumları önemli ölçüde değiştiren Bebek ve Çocuk Bakımı adlı kitabıyla dikkat çekti.

Benjamin McLane Spock, 2 Mayıs 1903’te Connecticut, New Haven’da büyük, katı bir New England ailesinin en büyük çocuğu olarak doğdu. Ailesi o kadar katıydı ki seksen ikinci yılında hala “Kendimi bağnaz [sıkı ve muhafazakar] yetiştirilme tarzımdan kurtarmak için dans etmeyi seviyorum” diyordu. Gençliğinde özel hazırlık okullarında eğitim gördü ve 1921’den 1925’e kadar Yale’de İngiliz Edebiyatı bölümünde okudu. Ayrıca 1924’te Fransa’nın Paris kentinde düzenlenen Olimpiyat Oyunlarında Amerika Birleşik Devletleri’ni temsil eden kürek ekibinin bir üyesiydi. Spock, 1925’te Yale’de tıp fakültesine başladı, ancak 1927’de Columbia Üniversitesi’nin Doktorlar ve Cerrahlar Koleji’ne transfer oldu. Bu sırada Jane Davenport Cheney ile evlendi.

Spock, tıp eğitimine başlamadan çok önce, “bütün yaşamları önlerinde olan çocuklarla çalışacağına” karar vermişti. Zamanın çocuk doktorlarının çocuk gelişiminin fiziksel yönüne çok fazla odaklandığına inanıyordu, bu yüzden psikiyatriyi de öğrendi.

1933 ve 1944 yılları arasında Spock, pediatrik tıpla uğraştı. Aynı zamanda Cornell Tıp Koleji’nde pediatri dersleri verdi ve New York Şehri Sağlık Departmanına pediatrik psikiyatride danışmanlık yaptı . 1943’te bir yaz tatilinde en ünlü kitabı Bebek ve Çocuk Bakımı‘nı yazmaya başladı . Donanmada sağlık görevlisi olarak görev yaparken 1944’ten 1946’ya kadar üzerinde çalışmaya devam etti.

Erken dönem bebek bakım kitaplarının çoğu, bebekleri katı bir programa göre beslediklerini ve ağladıklarında onları almamalarını söylerdi. Spock’ın kitabı, önceki nesil bebek bakım kitaplarında bulunan katı üslup ve katı talimatlarla kırıldı. Spock okuyucularına, “Sandığınızdan daha fazlasını biliyorsunuz…. Kendi sağduyunuza güvenmekten korkmayın. Sakin olun, kendi içgüdülerinize güvenin ve doktorunuzun size verdiği talimatları takip edin” dedi. Yanıt çok büyüktü. O zamanlar Bebek ve Çocuk Bakımı , William Shakespeare’in (1564-1616) eserleri ve İncil dışında Amerika’nın tüm zamanların en çok satanı oldu. 1976’da Shakespeare’i de geçmiştir.

Spock donanmadan terhis olduktan sonra ünlü Mayo Clinic (1947-1951) ile ilişkilendirildi. Daha sonra Pittsburgh Üniversitesi’nde (1951–1955) ve Case Western Reserve’de (1955–1967) çocuk gelişimi profesörü oldu.

Spock’ın siyasi aktivizmi bu dönemde başladı ve mantıklı bir şekilde çocuklara olan ilgisinden dolayı büyüdü. Büyüyen çocuklar için sağlıklı bir ortamın, nefes almak için radyasyonsuz bir atmosfer içerdiğine inanıyordu. 1962’de kendini Dünya atmosferinde nükleer bomba testlerini durdurmaya adamış bir organizasyon olan SANE’nin eşbaşkanı oldu.

Ertesi yıl Spock, yaşlı vatandaşlara yardım eden bir hükümet programı olan Medicare için kampanya yürüttü. Çoğu üyesi , tıp dergileri için teknik makaleler yazmak yerine Ladies Home Journal ve Redbook için tavsiye köşeleri yazan bir meslektaşından zaten şüphelenen Amerikan Tabipler Birliği’ni kızdırdı .

Spock, Vietnam Savaşı’nın (1955–75; Komünist Kuzey Vietnam demokratik Güney Vietnam’ı işgal ettiğinde Vietnam’da bir çatışma yaşandı) erken bir rakibiydi. Savaş tırmandıkça (büyüdükçe), Spock’ın enerjik bir şekilde katıldığı savaş karşıtı protesto da arttı. Tıp kariyerine başladığında henüz doğmamış gençlerle birlikte yürüdü ve gösteriler yaptı.

Spock’ın siyasi muhalifleri onu Bebek ve Çocuk Bakımında “müsamahakarlık” öğretmekle suçladı. Bütün bir Amerikan gençliği neslinin yetiştirildiğini ve mahvolduğunu iddia ettiler. Başarısız olan Spock, benzer öğrenci protestolarının kitabının satılmadığı Üçüncü Dünya ülkelerinde gerçekleştiğine ve kitabının iyi satıldığı Batı Avrupa ülkelerinde de gerçekleşmediğine dikkat çekti.

Bebek ve Çocuk Bakımı revize edildi

Spock’ın kendi katı kişisel yetiştirilmesi ve keskin ahlak anlayışı nedeniyle, ebeveynlere “rahatla” derken bazılarının fark ettiğinden çok daha azını amaçlamış olabilir. 1968’de Bebek ve Çocuk Bakımı‘nı , niyetlerini daha net hale getirmek için revize etti, şimdi okuyucularına sınırlar koyduklarında ve onları uyguladıklarında “Çocuklarınızın sizi sevmeyeceğinden korkmayın” diye uyardı. Yine de, 1968 baskısı satışlarda yüzde elli bir düşüş gösterdi. Spock bunun Vietnam’daki savaştaki duruşu yüzünden olduğunu düşündü.

20 Mayıs 1968’de Spock, diğer önde gelen savaş protestocularıyla birlikte komplo kurmaktan yargılandı. Suçlama, gençleri taslağa direnmeleri için tavsiye etmesiydi. Mahkum edildi, ancak temyizde karar teknik bir ayrıntı nedeniyle iptal edildi . Bazı üzgün okuyucular , çocuklarının vatanseverliğinin daha fazla sarsılmasını önlemek için , Bebek ve Çocuk Bakımı’nın çok beğenilen kopyalarını teslim ettiler. Bununla birlikte, diğer pek çok okuyucuya, hükümetin bebek doktoruna yönelik suçlaması , Noel Baba’yı kovuşturmaya benziyordu.

Görüşlerini değiştirir ve açıklar

1970’de yayınlanan iki kitap, Decent and Indecent: Our Personal and Political Behavior ve A Teenager’s Guide to Life and Love, Spock’ın dostlarının ya da düşmanlarının fark ettiğinden çok daha fazla geleneksel ahlakçı olduğunu açıkça ortaya koydu. Savaş karşıtı ve diğer reform hareketlerine, bazı muhaliflerini tam tersi yöne iten aynı eski moda vicdan tarafından sürüklenmişti. Aynı zamanda doktor, büyüyüp değişebileceğini gösterdi. 1972’de Halk Partisi (bağımsız bir siyasi parti) biletiyle cumhurbaşkanlığına aday oldu.

Spock ayrıca bir hata kabul etme yeteneğine de sahipti. Beş yıl kadar konferans platformunda, babaların ve annelerin Bebek ve Çocuk Bakımı’nda göründükleri gibi toplumsal cinsiyet rolü klişelerine karşı çıkan feministler tarafından hırpalandı, sonunda söylediklerinin çoğunun doğru olduğunu kabul etti. 1976’da, ilk yayınlanmasından otuz yıl sonra, Spock ünlü kitabın üçüncü bir versiyonunu çıkardı. Kendisinin “cinsiyetçi” olarak adlandırdığı materyali sildi ve babaları ebeveyn sorumluluğunu daha fazla paylaşmaya çağırdı.

Son yıllar

1967’de resmen emekli olan Spock, ruhen asla gerçekten emekli olmamış türden bir insandı. 1980’lerde sağlığı bozulmaya başlayınca kendi ölümünü düşünürken, 1985’te (seksen iki yaşında) üzerinde karanlık cenaze ezgilerinin çalınmasını istemediğini yazdı: “Benim idealim New Orleans siyah cenaze töreni olurdu. , bir caz grubunun müziğiyle sokaklarda arkadaşların yılan gibi dans ettiği.”

Spock’un kronik bronşiti vardı ve 1989’da felç geçirdi. İkinci karısı Mary, 1989’da yayınlanan Spock on Spock adlı otobiyografisinde onunla çalıştı . Dr. Spock, 15 Mart’ta La Jolla, California’daki evinde öldü. , 1998, doksan dört yaşında.

Spock’ın çalışması, Amerikalıların bütün bir genç nesli nasıl yetiştirdiğini etkiledi. Bugün bile kitapları, çocuk yetiştirmek için popüler bir bilgi kaynağı olarak kabul edilmektedir.

 

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir